Kadınlar Sitesi

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Endometrioma denen çikolata kistleri kanser olmayan over kistlerdir.

Genellikle ultrason muayenesiyle tanı konması mümkündür.Tedavi cerrahi müdahele gerektirir.Açık ameliyat yada laporoskopi ile  kistlerin alınması mümkündür.Burada asıl olan kistin içinin boşaltılması ve kist cidarının çıkarılmasıdır. Yumurtalıkların alınmasına gerek yoktur.İleri dercede karın içi yapışıklık durumunda karın açılarak ameliyat edilmesi olabilmektedir.

Ağır ve tekrarlayan durumlarda,artık çocuk sahibi olmayı da düşünmüyorsa hasta yumurtalık ve rahmin tamamen alınması tedavinin sağlanması amacıyla tercih edilebilmektedir.Ameliyat sonrası nüksetme olasılığı vardır.

Uzman doktorların yaptığı iyi bir ameliyat ve ameliyat sonrası kullanılan ilaçlarla  tekrarlama riskinin önlenmesi olasıdır.Ameliyat sonrası nüksleri engellemek, geciktirmek amacıyla kullanılan ilaçların özellikleri kist odaklarının büyüme ve kanamasını önlemektir.

Bu ilaçlar gnrh  analogları vücutta ostrojen ve progesteron hormonu üretimini sıfırlar,geçici menapoz dönemi oluşturarak ameliyat sonrası nüksleri engellerler ve etkileri uzun sürelidir . ancak pahalı ilaçlardır.danazol ve doğum kontrol haplarıda tedavide kullanılmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ