Kadınlar Sitesi

Berliner Tarifi

Berliner
Ölçüleri: (30-35 berliner için)
Un: I kg
Maya: 60 g
Pudra Şekeri: 60 g
Tuz: 20 gr
Yumurta:8 adet
Tereyağı: 200 g
Süt -(ılık) 250 g (1.1/4 Su bardağı)
Limon kabuğu rendesi: 1/2 çay kaşığı
Reçel (marmelât ve jöleli marmelât): 500 g
Tarçın (toz): 3 yemek kaşığı (yeteri kadar)
Pudra Şekeri: 250 -300 g (Yeteri kadar)
Kızartma yağı

Yapılışı:
1. Un uygun bir küvete elenir. Ortası açılır. Ilık su ile ezilmiş maya konulup, az unla karıştırılır. Mayalanmaya bırakılır.
2. Şeker, tuz, limon kabuğu rendesi, ılık sütün arta kalanı çok iyi karıştırılıp, mayalanmaya bırakılan hamur ve una ilâve edilir. Hep beraber yoğrulur.
3. Hafif eritilerek yumuşatılmış tereyağı ilâve edilip onunla da tekrar elle çırpa çırpa yoğrulup yağ yedirilir. Gerekirse bir miktar un ilâve edilebilir. Oldukça yumuşak bir hamur elde edilir. Altına un serpilip üzeri örtülerek ılık bir yerde kabarması beklenir.
4. Tekrar yoğrulur. Un serpilmiş masa üzerinde merdane ile 1,5 cm kalınlığında açılır. 5-6 cm çapındaki kalıp veya bardakla una batırılarak kesilir.
5. Unlanmış bez üzerinde ters çevrilerek dizilir. Üzerine unlanmış < bez örtülerek ılık .bir yerde iki misli oluncaya kadar kabarması sağlanır.
6. 180° – 190°C derece ısıtılmış fritözde pembe renkte kızartılır. Çevrelerinde çizgi şeklinde açık renkte çember oluşur.
7. Ilık tepsiye çıkarılır. Soğutulur. İçlerine mutfak şırıngası veya duy takılmış krema torbasından marmelât veya jöleli marmelât sıkılır. Tarçın ve pudra şekeri karışımına bulanır. İstenirse üstlerine elenerek de konulur. Servis yapılır.

NOT: Doughnut da aym hamurdan yapılır, içine bazen zencefil tarçın da konur. (Berlinerdeki gibi.) Yuvarlak kesildikten sonra küçük bir yuvarlakla ortası kesilerek çıkarılır, halka şeklini alır. Dinlendirilir, kızartılır üzerine tarçınlı pudra şekeri, erimiş çikolata veya beyaz cila (pudra şekeri ve su ile) yapılıp servise çıkar. Çok kullanılan bir çeşittir. Özel doughnut yapan yerler vardır.
e. Pizza Çeşitlerinde kullandır. Pizza İtalyan pidelerinin özel ismidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ