Kadınlar Sitesi

Bebek Ne Kadar Uyumalı

 

Birçok anneden işittiğim bu sorunun cevabını ancak bebeğin kendisi verebilir. Kimi bebekler çok uyuma ihtiyacı gösterirler, kimileri de az uykuyla yetinirler, Bebeğin keyfi yerindeyse, karnı doymuşsa, serin havalı ve ses­siz bir yerde uyuyorsa, yattığı zaman başını hep aynı tarafa koy­mamasına dikkat edin. Bunun İçin de sık sık başı yatağın ayak ucuna gelecek şekilde yatırın.

Böyle bir eşya ya da bir duvar dikkatini çektiğinde bebek bir süre de başını her zamankinden farklı tarafa çevirmek ihtiyacını duyacaktır. Birkaç haftalık olan bebek nasıl rahat ediyorsa öyle, yani başını sağa ya da sola çevirerek yatma alışkanlığı kazanır.

Bebeği bu alışkanlıktan vaz­geçirmek oldukça zordur; bu bakımdan kesin bir alışkanlık edin­meden onu değişik şekillerde yatırmalısınız.Ben şahsen bebeği baştan itibaren yüzükoyun yatırmanın daha doğru olacağına inanıyorum. Biraz daha büyüyüp kendi kendine yattığı yerde dönebilecek hale gelince, kendi istediği şekilde yatabilir.

   Bebeği yatmaya nasıl razı etmeli? En doğrusu, çocu­ğu yemekten hemen sonra yatmaya alıştırmaktır. Bebek üç ay­lık olduktan sonra artık yatağında, yanında hiç kimse olmadan uyumaya bırakılmalıdır.
Bebeklerin çoğu, evin gürültü ya da sessizliğine çabuk alı­şır. Bunun için, çocuk uyuyor diye ayaklarınızın ucuna basarak yürümeye ve fısıltıyle konuşmaya çalışmayın. Böyle yaparsanız, çocuğu en küçük gürültüde uyanmaya alıştırırsınız. Çocuk, ko­nuşan insanların arasında uyumaya alışmışsa,

evde anormal ha­yatın gürültüleri, misafirin, radyonun ve televizyonun sesi onu uykuda hiç rahatsız etmez. Hatta odasında birisi bulunsa bile uyanmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ