Kadınlar Sitesi

Bebek Emziren Anne Nasıl Beslenmeli

Emzikli annenin beslenme rejimi: Bebeğini emziren annenin yediği yemeklerde, bebeğin anne sütüyle alması gere­ken besinler bulunmalıdır. Anne sütünde bebeğin kemikleri için yararlı bol bol kalsiyum vardır. Eğer anne yediklerinden çok az kalsiyum alırsa süte geçecek kalsiyum annenin kemiklerinden sağlanır. Çocuğu, bu kalsiyumun bir kısmını da annenin dişlerin­den sağladığına inanılmaktadır ama, ben bu kanıda değilim. An­ne, bebeğin emdiği sütten daha fazlasını kendisi için sağlamak zorundadır. Sütü sevdiği herhangi bir içecek halinde, ya da sütlaç,

muhallebi ya da peynir olarak alabilir. Annenin günlük beslenme rejiminde —şişmanlamamak için başka besinleri kaldırsa bile— aşağıdakiler mutlaka bulunmalı­dır.

Süt: Günde en az bir, terci han bir buçuk kilo. Bu miktar taze süt olarak alınabileceği gibi, yağ ve yoğurt halinde de ola­bilir.

Meyveler ve sebzeler : Günde altı porsiyon. (Dehşete ka­pılmayın: İki portakalın suyîı, bir salata, bir yeşil sebze ve iki por­siyon patates, altı porsiyonu tamamlar.) Yeterince C vitamini alabilmek için, bu altı porsiyondan ikisinin çiğ sebzelerden, iki­sinin de portakal, domates, çilek, ve buna benzer şeylerden mey­dana gelmesine dikkat edin. Koyu yeşil yapraklı sebzeler A vi­tamini sağlayacaktır. A vitamini bakımından patates de zengin­dir. Meyveler taze, kuru, dondurulmuş ya da konserve olabilir.
Et, tavuk, balık: En az bir büyük porsiyon, tercihan iki porsi­yon. Karaciğer çok yararlıdır, bunu da ihmal etmeyin.

Yumurta : Günde bir tane.
Ekmek ve tatlılar : Günde 3 – 5 dilim ekmek. Tercihan B vitamini bakımından zengin olan ekmeği tercih edin.
Tereyağı ya da margarinler : Bunlar A vitamini sağlar. Ca­nınız yağ istemezse koyu yeşil ya da koyu sarı sebzeleri biraz daha yiyin. Ayrıca D vitamini de alın: D vitamini kalsiyumun daha iyi dönüşmesini ve organizma tarafından daha İyi kullanıl­masını sağlar.

Fazla kilo almaya başladığınız takdirde, yağı alınmış süt içe­rek ya da tereyağını, ekmeği ve tahılları azaltarak (B vitamini ihtiva eden ekmekten kısıntı yapmayın), şeker, hamur tatlıları, bisküvi, limonata gibi çok kalorili şeylerden sakınarak bu tehli­kenin önünü alabilirsiniz. Ne yazık ki, fazla kilo alma eğiliminde Olan insanlar, yenmemesi gereken bu gibi besin maddelerine karşı büyük zaaf duyarlar. Fakat sütten, meyveden, sebzeden, etten ve D vitamininden katiyen vazgeçmeyin

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ