Kadınlar Sitesi

Bebeğinize Sevginizi İfade Etme Yolları

Çalışan anneler Çalıştığınız için bebeğinizi emzirmek­te tereddüt mü ediyorsunuz? Bu sorunun cevabı çalışma saatle­rinize ve iş saatleri arasındaki dinlenme sürenize bağlıdır. Evi­nizden günde yalnız 8 saat uzakta kalıyorsanız, bu bir tek öğün dışında bebeğinize meme vejfebilîrsinîz. Anne işe başladıktan sonra çocuğunu emziremeyedekse, hiç değilse ilk birkaç hafta mutlaka meme vermelidir.

Sevginizi İfade etmenin başka yolları da vardır. Bebeğinize meme vermek istediğinizi, fakat hiç sütünüzün olmadığını farz edin. Bebek, bundan bedenen ya da ruhen zarar görür mü? Hayır; bu konuda hiç bir endişeniz olmasın. Biberonları itina ile hazırlar, mamanın bileşiminin bebeği tatmin etmediğini sandığh nız zaman doktorla temas ederseniz, bebeğin bedenî gelişimi he­men hemen kesinlikle normal olacaktır. Ayrıca bebeğe biberon­larını verirken onu kollarınızın arasına alıp şefkatle göğsünüze basarsanız, anne memesinin verdiği manevî tatmini biberondan da alabilir. Ruh hekimlerinin ya da flzyolojistlerln emzirmenin önemi hakkındaki raporlarını okudunuzsa, biberonla,beslenen ço­cukların memeyle beslenenler kadar mutlu olmayacağından en­dişelenebilirsiniz; oysa bu iddiaların hiç biri henüz doğrulanma­mıştır.

Bebeğe şefkatinizi göstermenin ve  onun güvenini kazanma­nın, yüzlerce yolu daha-vardır. Emzirmek, bunların en iyisidit ama tek ve son çare de değildir. Bir erlcek karısına oiarî sevgi­sini ifade etmek için ona çiçek armağan edebilirsiniz. Fakat sağduyu sahibi bir kadın, kocası kendisine başka armağanlar veriyorsa, çiçek almıyorum diye üzülmez. Şimdi bu konu üstünde fazla dur­duğumu düşüneceksiniz. Aslında her ne pahasına olursa olsun çocuklarını emzirmek gerektiğine İnanan annelere evhama ka­pılmamalarını anlatmaya çalışıyorum. Şimdiye kadarki tecrübe­ler, anne sütüne lüzumundan fazla önem verilmesi .gerektiğini doğrulamamıştır. Ayrıca, bu alandaki başarısızlığın anne üzerin de yaratacağı kötü tepkinin, dolaylı olarak bebeği de etkileyece­ğini unutmamalıdır. Nihayet bebeğin, anne sütünden çok, şef­katli bir anneye ihtiyacı vardır.

Zaten annenin yeteri kadar sütünün olmaması da kendi gay retine ve isteğine bağlı bir şey değildir, sadece bez salgılarının işidir. Yani yeteri kadar sütü olmayan bir annenin kendini suç­lamasına hiç gerek yoktur. Emzirmeyi, çocuğunuza karşı sevginizin bir ölçütü ya da ka­dın olarak bedenî ve manevî yeteneklerinizin bîr ölçüsü sayma yın. Emzirmekten hoşlanıyorsanız, sütünüz de varsa ne

âlâ. Yoksa umutsuzluğa kapılmayın! Kadınların çoğu, ikinci ve üçüncü çocuklarını daha kolay eni zirirler. Bunun sebebi, daha çok tecrübe sahibi olmaları va kendilerine daha çok güvenmeleridir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ