Kadınlar Sitesi

Balıkların Filetoları Ayrılması

Balık yemeklerinin bazıları özellikleri gereğince filetolara ayırarak hazırlanır. Fileto yapmaya birinci derecede levrek, sinarit, sudak, istirance vb. balıklar elveî işlidir. Büyük bir balığı kılçıksız olarak filetolara ayırırken, şöyle bir sıra izleyiniz. Balığın başını yüzgeçlerinin altından, meyilli olarak tuttuğunuz büyükçe ve keskin bir bıçakla önce yarısına kadar kesiniz.
Sonra öbür yanını çevirip aynı işlemi bir daha tekrarlayarak kafasını koparınız. Pullarını ve iç organlarını da temizleyip yıkayınız.
Sırtı sağa gelmek üzere et tahtasına yatırınız. Büyükçe ve keskin bir bıçakla sırtından karın boşluğuna doğru boydan boya keserek bir yanını bel kemiğinden ayırınızÖbür yanını çevirip bir önceki işlemi yapınız
Ayrılan Filetoların derisini yüzünüz; Şöyleki : deriyi kuyruk tarafındaki uçtan sol elinizle tutunuz sağ elinizdeki bıçağı da tam yatık olarak deri ile etin arasına yerleştiriniz.

Sonra filetoyu yerinden kaldırmadan, ellerinizi birbirinin tersi yönde sağa sola kısa kısa hareket ettiriniz ve o anda da bıçağı ileriye doğru iteleyiniz.
Enli olması için bıçağı biraz yatık tutarak verevine birer kişilik parçalara kesiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ