Kadınlar Sitesi

Anne Olmaya Hazır mısınız?

Tahmininizden daha çok şey bilirsiniz. Bir bebek bekliyorsunuz ya da bebeğiniz dünyaya geldi bile. Mutlu ve sabırsızsınız; fakat bu konuda fazla tecrübeniz olmadığı için bu yeni işin hakkından nasıl geleceğinizi düşünüyorsunuz. Son günlerde bir çocuğun nasıl yetiştirileceğini tartışan aile üyelerinin ya da dostların sözlerine daha çok kulak kabarttığınıza eminim. Eğitimbilim (pedagoji) ve çocuk yetiştirme (puericulture) konularında makaleler okumaya başlamışsınızdır. Bebeğiniz dünyaya geldiyse doktorlar ve hastabakıcılardan bol bol öğüt dinleyeceksiniz demektir.

Bazen çok çapraşık bir İşin içine

girdiğiniz duygusuna kapılırsınız. Vitaminlerden ve aşılardan sözediliyor. Bir anne size siyah emzikleri salık veriyor, bir başkası kırmızıları… Bazıları bebeklerin doğdukları andan başlayarak sevilip okşanması gerektiğini söylerken, başkaları mümkün olduğu kadar az yüz vermek gerektiğini; ıspanağın besleyici olduğunu ya da hiç olmadığını; peri masallarının çocukları sinirlendirdiğini ya da onları hiç bir şeyin bu masallardan daha iyi oyalayamayacağını söylüyorlar.

En iyisi siz her duyduğunuzu ciddîye almayın. Hatta uzmanların anlattıklarından da korkuya kapılmayın. Sağduyunuzla hareket etmekten çekinmeyin. Sükûneti elden bırakmaz, analık güdülerinize güvenir ve doktorunuzun öğütlerini dinlerseniz çocuğunuzu büyütmeniz hiç de zor olmaz. Tabiî ki çocuğa güler yüzle ve sevgiyle muamele etmek, kundak bezinin nasıl iğneleneceğini ya da biberonun santimi santimine nasıl hazırlanacağını bilmekten çok daha önemlidir. İlk zamanlar biraz acemice bile olsa, çocuğu kucağınıza her alışta, her altını değiştirişte, yıkayışta ve biberonunu verişte gülün ona. Böylece bebek kendisinin size, sizin de ona ait olduğunuzu hisseder. Ne kadar bilgili olursa olsun, annesinden başka hiç bir kadın ona bu duyguyu veremez.

Değişik çocuk yetiştirme yöntemlerini inceleyenler, iyi bir anne babanın içgüdüleriyle yaptıklarının, bütün bu yöntemlerden daha iyi olduğunda birleşmektedirler. Bu sözlerime hiç şaşmayın. Başlangıçta bazı yanlışlıklar yapmak, fakat rahat olmak, teorilerin en mükemmelini harfi harfine fakat gönülsüz uygulamaktan iyidir.
Anne adayları için kimi yerlerde doğum öncesi kursları dü¬zenlenmeye başlanmıştır. Bu kurslara katılanlar gerek gebelik, gerek doğum ve çocuk bakımı hakkında karşılaştıkları bütün sorunları tartışmaya fırsat bulurlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ