Kadınlar Sitesi

Amerikan Usulü Istakoz

Malzemeler:
*3 Tane orta boy ıstakoz
*4-5 Tane olgun domates
*1,5-2 Çorba k. un
*3 Çorba k. çiğ süt
*1 Normal baş soğan
*1/2 Bardak yarım sert beyaz şarap
*1/3 Bardak zeytinyağı
*1 Defne yaprağı
*1/2 Kahve k. kırmızı biber
*3-4 Dal maydanoz
*2-3 Ceviz kadar havuç
*1-2 Diş sarımsak
*1-2 Ceviz kadar kereviz
*3-4 Tahrin (estragon)
*1 Tane kekik sapı
*1 Kahve f. kanyak
*Tuz

Hazırlanması:
Soğan, havuç ve kerevizi kıyılmış kadar ince doğraymız. Sonra estragon, kekik sapı ve maydanoz dallarını demet halinde bağlayıp doğranmış sebzelerle beraber büyükçe bir tencereye koyunuz. İçine defne yaprağını da attıktan sonra zeytinyağı ile hafif ateşte kavurarak kızartmadan öldürüp, ateşten çekiniz.

Canlı ıstakozların önco kollarını satır veya büyük bir bıçakla sonra da başlarını eklemlerinden kesiniz. (Gövdelerini parçalamayınız) başlarını bir kere de boyuna olarak ikişer parçaya ayırıp bu kısımlarındaki yeşil ve grimsi renkteki yumurtalarını bir kaba alınız. Ağızlarına yakın yerlerindeki kum keselerini de çıkarınız ve kesme işlemini mümkün olduğu kadar çabuk yapımz.

Kesilen ıstakozları başlarıyla beraber sebzenin içine atınız. Tekrar ateşe koyup bir kevgirle devamlı karıştırınız. Istakozların kabukları ısının etkisi ile kızarınca ateşten çekip kanyağı gezdirerek ve karıştırmadan içine dökünüz. Önceden hazırlayacağınız bükülmüş bir kâğıdı ateşleyip, alevi ile kaynağı tutuşturarak tencereyi hemen ateşe sürünüz ve kanyağın alevi sönünceye kadar karıştırınız. Sonra sırasryle içine un, kırmızı biber ve tuz atıp birkaç kere karıştırınız. Bir kapta soymadan iyice ezilmiş domatesi ve çentilmiş sarımsağı da katınız. 5 dakika da domatesle çevirdikten sonra önce şarabı ve ardından da 2,5-3 bardak su ilâve ediniz. Dibinin tutmaması için kaynaymcaya kadar karıştırınız. Kapağını örterek hafif ateşte ve yanmamasına dikkat ederek 40-50 dakika pişiriniz. Sonra ıstakozları piştiği tencereden bir kaba çıkarıp, salçasını da küçük bir kaba tel süzgeçten bastırarak süzünüz. Salçanın koyuluğu ezilmiş yoğurttan biraz suluca olmalıdır.

Yemekten 20-25 dakika önce, ıstakozun yumurtasını krema ile beraber küçük bir telle iyice çarpıp, salçaya katımz. Sonra ateşe koyup hızlıca karıştırarak, kaynamak üzere iken ateşten çekiniz. Daha sonra ıstakozların gövde ve kıskaçlarının kabuklarını kırarak etlerini çıkarınız. Dilimlere keserek içi yuvarlak bir tasın dibine ve yarı çevresine kadar düzgünce döşeyiniz. Üzerine de önceden pişmiş sâde pilâv doldurup yuvarlak bir dağıtım tabağına ters çeviriniz. Üzerine 1-2 kepçe salça gezdirip kalan kısmını salçalıkta ayrı olarak alınız. Yemeği sofraya çok sıcak olarak alınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ