Kadınlar Sitesi

Ağrılı Adet Görmenin Nedenleri Nelerdir?

Adet öncesi ve adet boyunca kasıklarda olan ağrılara ve kramplara genel olarak dismenore denir.

Dismenore  primer ve seconder dismenore olarak ikiye ayrılır.Prımer dismenorede adet başlangıcından 25 yaşa kadar azalarak devam eden ağrılı adet dönemi görülür.Doğum sonrası ortadan kalkabilir.Ağrı bir bölgede gelişebileceği gibi, sırta. bele, kasıklara, vulvaya da yayılabilir.Ağrı ile birlikte bulantı,  kusma, yorgunluk, halsizlik,kabızlık, baş dönmesi, baş ağrısı, baygınlık , hassasiyet  olabilir.

Sancılı adet görme adet sırasında uterus (rahim ) kasılmalarının ağrı şeklinde hissedilmesidir.Adet sırasında salgılanan prostaglandinin ya aşırı salgılanması yada kişinin buna karşı olan aşırı duyarlılığı ağrıya yol açabilir.

Kürtaj ve enfeksiyon gibi nedenlerle rahim ağzı girişinin daralmış olması nedeniyle kanamanın zor atılması , spiral kullanımı da ağrıya neden olabilir.

Seconder dısmenorede ise  bir patalojik problem ağrının sebebidir.kızlık zarının kapalı olması,vajina ve rahime ait sorunlar,sonradan olan hastalıklar  gibi  sorunlar sebep oluşturur.

Yumurtalık kistleri,tümörler,endometrıosız,pelvik ınflamatuar hastalıklar,rahim içi yapışıklıklar,rahim içi araçlar,miyomlar,uterus polipler,rahim tümorleri,rahim boynu darlıkları,kızlık zarının tam kapalı olması,çift uterus veya uterus sorunları,enfaksiyonlar seconder dısmenore neden olan problemlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ