Kadınlar Sitesi

Mide Şişkinliği Neden Oluyor?

Karın veya karnın hemen üstünde yer alan bölgede rahatsızlık hissi veren bir takım gaz oluşumu meydana gelebilir.

Hemen hemen her insan hayatının belli dönemlerinde veya her zaman mide şişkinliği sorunu ile karşı karşıya kaldığını söyleyecektir.

Midede bu oluşumların olmasının temelde bazı nedenleri vardır. Ama her belirtide en kötüsünü düşünmek veya her belirtiyi önemsememek en yanlış yaklaşımlar olur. Neden kaynakladığını anlamak ve buna göre tedavi yolu çizmek adına oldukça dikkatli olunmalıdır. Genelde evde yapılan kür ve basit teknikler ile geçmesi de sağlanabilir.

Neden Oluşuyor?
Midenizde şişkinlik hissinin oluşması bazı nedenlerden kaynaklanır. Her insanda farklı bir senaryo ve hasta şikayet öyküsü ile karşı karşıya kalmak mümkündür.

Ama genel anlamda kategoriler halinde incelemek gerektiğinde genel olarak:

-Sağlıksız beslenme,

-Stres,

-Bağırsak kökenli hastalıklar,

-Parazit,

-Alkol ve asit tüketimi,

-Sindirim sistemi hastalıkları olarak sıralanabilir.

Sağlıksız beslenme hemen hemen her konuda şikayetlerin temelinde yatan bir faktördür. Çalışma hayatının uzun zamana yayılması veya diğer etmenlerin bir araya gelmesi öğün atlanmasına veya masa başında gereğinden fazla yemek yenmesine neden olur.

Stres de aynı şekilde birçok hastalıkta olduğu gibi ciddi şekilde rahatsızlık oluşturan etkenlerin başında gelir. Mideniz, sindirim sisteminiz veya bağırsaklarınızdan kaynaklanan bir rahatsızlığınızın olması da aynı şekilde ilk akla gelenler arasında olacaktır.

Çünkü bunların tamamı kısa süreli mide sorunları oluşturmaya yetecek faktörlerdir. Birkaç kez yaşadığınız rahatsızlık belki gözden kaçacak bir detay olabilir. Ama geçmeyen karın şişliği artık bir hekime görünme zamanının geldiğini anlatır. İlk olarak bitkisel kürlerden destek almayı unutmamalısınız.

Mide Şişkinliği İçin Kür Tarifi
Kürler mide söz konusu olduğunda kurtarıcı olacaktır. Bu konuda en sık uygulanan kür ise patates kürüdür. Patatesleri haşladıktan sonra iyice ezerek üzerine birkaç kaşık zeytinyağı ve nane atılmalıdır. Ekşi ile arası iyi olanlar ise limondan faydalanabilir. Bu sayede mideniz aç karnına mide asidini çeken ve tokluk hissi veren besinler ile dolmuş olur. Haftada 3 veya 4 kez yeterli olacaktır.


Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bu tarz sorunlarda önemli olan ne kadar sıklıkla ve neden rahatsızlık yaşandığıdır. Stres ve diğer etmenlerin ayrı ayrı ele alınması önerilir. Evde aktarılan kürler ile şişkinliğin giderilmesi için hareket edilmesi önemlidir. Bunun dışında ne kadar süredir bu durumun yaşandığı ve geçici olmadığı da atlanmaması gereken bir başka detay olur.

Ek olarak zencefil de kullanabilirsiniz. Hem mideyi rahatlatan hem de hoş kokusu ile ferahlık veren zencefil mide dostu olması ile tanınır. Aynı zamanda nane de bilinen en eski mide dostu besinler arasında gelir. Çayını içmek veya çiğ şekilde tüketmek önemlidir.

Rezene stres kaynaklı şişkinlikleri giderir. Aynı zamanda dinginlik ve mide konusunda destek olma özelliği de vardır. Sabahları aç karnına limonlu su tüketmek de iyi gelecek bir başka yoldur. Bunların tamamı kürlerle desteklenmeli ve olabildiğince neden olan faktörlerden uzak durulmaya çalışılmalıdır.


Nasıl Fark Edilir?

Bir başka önemli konu ise karın şişliği mide bulantısı halsizlik olarak ortaya çıkan tablodur. Sadece mide şişkinliği sayılan nedenlere bağlı olarak oluşabilen ve sık karşılaşılan bir olaydır. Ama eşlik eden bulantı ve halsizlik olması başka şüphelerin oluşmasına da dayanak olur. İlerleyen şişkinlik nefes kesilmesine ve kalp krizine kadar ilerleyebilir. Bunun için eşlik eden belirtileri de atlamamak gereklidir. Bunlar görülmeye başlandığında doktordan yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ