Kadınlar Sitesi

Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

Ihlamur çayının faydaları, oldukça geniş bir kapsama yayılmıştır. Ihlamur çayı, tüm faydalarının yanında antioksidan özelliğine sahip olması sebebiyle faydalı bir detoks içeceğidir.

Ihlamur çayının faydaları şu şekildedir:Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonların tedavisine yardımcı olur.

– Öksürüğün kesilmesine destek olur.
– Stresi azaltır.
– Solunum yolu hastalıklarının tedavisine destek olur.
– Bağışıklık sistemini güçlendirir.
– Sinirleri yatıştırır.
– Uyku problemi ile mücadeleye yardımcı olur.
– Şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarının giderilmesinde etkin rol oynar.
– Maske olarak kullanılması halinde göz altı morluklarının azalmasına yardımcı olur.
– Mide kramplarını azaltır.
– Kan basıncını düşürür.
– Ateşin düşmesine yardımcı olur.
– Cilt problemlerinin iyileşmesine destek olur.
– Vücuttan ödem atılmasına yardımcı olur.
– Saçların daha parlak, canlı, sağlıklı bir görüntüye ve yapıya kavuşmasına yardımcı olur.

Ihlamur Çayını Kimler Tüketmemelidir?

Ihlamur çayını tüketmemesi gereken kişiler arasında daha önce kalp rahatsızlığı geçirmiş olan kişiler bulunur. Aynı zamanda kalp krizi geçirme riski bulunan kişilerin de ıhlamur çayı tüketiminden uzak durması gerekir. Bu kişiler dışında hamile veya emziren kadınların da ıhlamur çayı tüketmemesi önerilir. Herhangi bir ilaç kullanan kişilerin, ıhlamur çayını doktoruna danışarak tüketmesi gerekir. Ihlamur çayının yararlarının söz konusu olabilmesi için kişinin bu çayı tüketmesinin yasak veya tehlikeli olmaması gereklidir.

Ihlamur Çayı Ne Zaman İçilmelidir?
Ihlamur çayının tüketim zamanı bakımından öğün aralarının tercih edilmesi daha faydalıdır. Ihlamur çayı, sinirleri yatıştırma ve uykuya geçişi kolaylaştırma özelliklerinden dolayı sindirim sisteminin yavaşlamasına neden olabilir. Ihlamur çayının yararlarının, vücutta görülebilmesi için önerilen tüketim miktarı gün içinde 2 veya 3 fincandır.

Ihlamur Çayının Zararları Nelerdir?
Ihlamur çayının zararları bakımından yapılan bilimsel araştırmalarda herhangi bir bulguya rastlanmamıştır. Ihlamur çayının önerilenden daha fazla tüketilmesi halinde uykusuzluk problemi, alerjik reaksiyon gibi problemler gündeme gelebilir. Aynı zamanda ıhlamur çayının günde 3 fincandan fazla tüketilmesi, kalp rahatsızlığına ve vücudun su kaybetmesine sebep olabilir. Herhangi bir ilaç kullanımı halinde doktora danışılmadan tüketilen ıhlamur çayı, kullanılan ilaçla etkileşime girebilir ve beraberinde bazı sağlık problemlerinin meydana gelmesine sebebiyet verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ