Kadınlar Sitesi

Şiş Kebabı Tarfii

Şiş kebabı
Ölçüler: (5-6 porsiyon için)
Kuzu yoksa koyun but eti (2-2.5 cm en ve boyutunda doğranmış) 1 kg
Zeytinyağı: 2 yemek kaşığı
Soğan (orta boy):1 adet
Tuz: yeteri kadar
Karabiber (istenirse): yeteri kadar
Kekik (istenirse): yeteri kadar
Yapılışı:
1-Soğan soyulup çok ince doğranır. Üzerine tuz ekilerek 10-15 dakika beklenir. Suyu süzülür zeytinyağı ile kanştırılır. Karabiber, istenirse kekik konur.
2-2.5 cm boyutlarında doğranmış yağlı kuzu veya koyun but eti parçaları ile hazırlanan karışım kanştınlır. 1.5-2 saat kadar serin bir yerde bekletilir.
3-Etler tekrar

karıştırılır. Her parça et, 1-2 cm ara ile şişe dizilir (bitişik dizilirse araları çiğ kalır). Alevi olmayan, harlı odun kömürü ateşi üzerinde 3-4 parmak yükseklikte yerleştirilir, 4-6 dakika civarında önce bir tarafı iyice pişirilir sonra öbür tarafı pişirilir (yağlar damlayınca ateş parlayabilir, o zaman tuz serpilir).
Etler genelde tabaktaki ince ve taze pidenin üzerine çekilerek şişten çıkarılır. Üzerlerine tuz serpilir. İstenirse kekik, karabiber serpilebilir.

Not:
1-Yanında isteğe göre garnitür olarak çeşitli ilâveler gider.
a. Güney illerinde daha çok olmak üzere julienne soğana ve maydanoza sornak konarak yanında söğüş domates, biber veya ızgara domates, biberle servise gider. Mutlaka kırmızıbiber sofrada bulunur.
b. Kızarmış patates, çeşitli sebze ızgaralar, şişte pişirilerek veya doğrudan konur.
c. Patates garnitürü konmadığı zamanlarda yanma pirinç veya bulgur pilâvı yapılarak konur.
2-Şişe etler dizilirken çok kere yanına sebzelerin de dizildiği görülürse de sebzeler daha sulu olduklan zaman ete sertlik verirler. Sebzelerin ayrıca şişte pişirilip çıkarılmaları daha doğru olur.
3-Yanında aralarına yağlı parçalar konarak şiş yapılmış mantar da verilebilir.
4-Şiş kebabı, pidelerin üzerine domates sos gezdirilip ezilmiş fazla sulu olmayan yoğurt gezdirildikten sonra, yoğurdun üzerine konur. Üzerine az kızdırılmış tereyağı gezdirilip servis yapılırsa yoğurtlu kebap adım alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ