Kadınlar Sitesi

Sebzeli Kuzu Türlü Güveci

Malzemeler:
*150 Gr. kuzu kol kürek eti
*3 Tane domates
*3 Avuç ayşe k. fasulye
*2-3 Tane kemer patlıcanı
*2-3 Tane orta boy kabak
*2-3 Tane sivri biber
*2 Ceviz kadar yağ
*1,5 Bardak zeytinyağı
*1/2 Avuç bamya
*1 Normal baş soğan, tuz

Hazırlanması
Eti kemikli olarak birer kişilik ve eşit parçalara doğrayınız.
Fasulyenin kılçığını bir bıçakla yontmak suretiyle çıkarınız. Kabakları da kazıyıp boyuna olarak dörder parçaya böldükten ve çekirdekli kısımlarını birer parça çıkardıktan sonra iki parmak uzunlukta doğraymız. Fasulyeyle beraber yıkayıp bir tencereye yarım bardak su ilâve ederek kuvvetli ateşe koyunuz. Kapak örtüp ara sıra silkelemek suretiyle birkaç dakika börttürüp tencerenin kapağına boşaltınız. Bamyanın başlarını koni şeklinde ayıklayıp uçlarını birer parça kesip yıkadıktan sonra börttürülmüş sebzeye katınız.
Patlıcanları beyaz olarak soyunuz. Boyuna dörder parçaya böldükten sonra 2-3 parmak uzunlukta doğrayıp yıkayınız.
Soğanı soyup boyuna 4 parçaya bölünüz. Sonra bir kere de enine kesiniz. Biberleri de birkaç parçaya bölünüz.
Patlıcanı zeytinyağında ve açık renkte kızartarak börttürülmüş sebzelerin bulunduğu kaba çıkarınız. Aynı yağda soğanı da hafif pembeleştirdikten sonra biberi atıp bir iki kerede biberle çevirip aynı kaba çıkarınız. Aym yağda etleri tuzlayıp fazla kızartmaksızın geçiriniz. Güvecin eti ve sebzeleri böylece hazırladıktan sonra :
Patlıcanın yarısını bir tarafa ayırarak diğer kısmını etlerle beraber büyük bir porselen veya cam yahut toprak bir güvece karışık olrak yerleştiriniz. Üzerine ayırdığınız patlıcanı aralıklı olarak diziniz. Patlıcanların aralarına da boyuna ve dörder parçaya bölünmüş iki domatesi yerleştiriniz. Daha sonra bir domatesi ufak parçalara bölerek yarım bardak suyla 5 dakika kaynatıp, süzgeçten güvece geçiriniz. Yetecek kadar tuz atıp 2 ceviz kadar yağ ilâve ediniz. Güvecin üzerine yaklaşacak kadar da su koyunuz. Kapak örterek orta hararetli fırında pişiriniz. Üzeri kızarmamış ise kapağını açarak biraz kızartınız. (Piştiği zaman içinde bulunması gereken su miktarı yaklaşık olarak güvecin yarısında olmalı).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ