Kadınlar Sitesi

Dünyanın ilk dokuzuzları 2 yaşına girdi

Mali’de 2021 yılında aynı anda dokuz çocuk dünyaya getirerek rekor kıran anne Halima Cissé, bebeklerinin ikinci yaş günlerini kutladı.

Malili anne Halima Cissé ve baba Abdelkader Arby, 2021’de doğan dokuzuz bebeklerini sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı’na girmişti. Aile geçen hafta dört yaşına giren dokuzuzlar için ilk kez evde parti yaptı.

Dokuz çocuğun da doğum gününü aynı anda kutlamak aile için oldukça yorucuydu. Aile dokuzuzların doğum günleri için adeta bir yardımcı ordusuna ihtiyaç duydu. AP’ye konuşan Halima “Dokuzuzların Tanrı’nın bir armağanı olduğunu biliyoruz. Çocuk yetiştirmek, tek çocuk olsa bile zor. Aynı anda dokuz bebeği hayal edin” dedi.

Yaklaşık iki yıl önce Halime doğum sancısı çekerken doktorlar gözlerine inanamadı. Guinness Dünya Rekorları’nın kırılmasıyla sonuçlanan doğumun gerçekleşebilmesi için 32’den fazla sağlık görevleri doğumda yer aldı. Sonuç olarak Halima ve kocası Abdelkader Arby’nin dört erkek ve beş kız bebeği sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi.

Erkek bebeklerin adı; Muhammed, Bah, Oumar, Elhadji, kız bebeklerin ise; Hawa, Adama, Oumou, Kadidia ve Fatouma oldu.

Halima, “Mali’de olduğum için ailem çocukları büyütmem için bana destek oluyor. Özellikle ablam çocukların bakımı ve diğer her şey için sabah ve akşam bana yardımcı oluyor” dedi.

Dokuzuz kardeşler Fas’ta doğdu ancak 19 ay boyunca klinikte kalmaları gerekti. Bebekleri dünyaya getirdikten sonra basına konuşan Halima, 9 bebeğin her gün 6 litre süt içtiğini, her iki saatte bir bezlerinin değiştirildiğini, bu nedenle günde 100 bebek bezi kullandıklarını belirtmişti.

Bebekler şimdi dünyanın tek dokuzuz kardeşleri. Tek doğumda en fazla bebeği dünyaya getiren son doğum 2009 yılında olmuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ