Kadınlar Sitesi

Pideli Köfte

Malzemeler:
*750 Gr. orta yağlı koyun kürek kıyması
*1,5 Yumurta kadar tereyağ
*2 Çorba k. zeytinyağjı
*1,5-2 Tane pide
*Tuz, karabiber

Hazırlanması
Köftenin pidesini ıslatmak için gereken salçayı şöyle hazırlayınız : Etin kemikleriyle kırıntılarını bir tencereye koyunuz. Yarım ceviz kadar yağ ve bir baş soğan ilâve ediniz. Tuz atınız. Hafif ateşte ara sıra karıştırarak biraz kavrulduktan sonra yarım domates doğrayıp katınız. Birkaç kere de domatesle çeviriniz. Sonra 4 bardak su ilâve ediniz. 2-3 kepçe su kalıncaya kadar kaynatıp başka bir kaba süzünüz.
Köftenin kıymasını bir önceki ızgara köftesinde olduğu şekilde hazırlayınız. Sonra ıslak avuçlarınız arasına 2 ceviz kadar kıyma alıp
yuvarlayarak oval şekil veriniz ve kebap şişlerine geçirip avcunuzia sıkarak yassıl tınız.
Yemek vaktinden 20-25 dakika önce : Pideleri tereyağıyla yağlayıp ızgarada gevreterek kuşbaşı doğradıktan sonra dağıtım tabağına koyunuz. Hazırladığınız salça ile pideyi biraz ıslatınız. Köfte pişinceye kadar soğumaması için su buharına veya hafif ateş üzerine bırakınız. Sonra köfteleri yağlayarak ızgarada pişirip pidenin üzerine döşeyiniz. Mevsimi ise domates ve biber ızgarası koyunuz. Kalan yağı da fındık renginde kızartıp üzerine gezdiriniz. İsterseniz somaklı soğan piyazı da ilâve edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ