Kadınlar Sitesi

Patatesli İçli Köfte

Malzemeler:
*6-7 Tane sarı patates
*5 Yumurta
*250 Gr. sığır veya koyun kıyması
*3-4 Dal maydanoz
*3 Çorba k. un
*2-3 Fiske Hindistan cevizi
*1,5 Bardak zeytinyağı
*1 Baş soğan
*Tuz, karabiber

Hazırlanması
Patatesleri yıkayıp söğüş olarak pişiriniz. Patates pişmekte iken: soğanı ince doğrayıp kıymayla beraber yağ koymadan tuz atıp kavurunuz. Kıyılmış maydanoz, karabiber ilâve ediniz.
Patatesleri soğutmadan (soğuk suya tutmadan) soyup presten geçiriniz. İki yumurta, tuz, karabiber ve rendelenmiş Hindistan cevizi atıp yoğurarak özleştiiniz. (Çok yumuşak olmamasına dikkat ediniz.)
Patatesi yarım yumurta kadar parçalara bölüp, hafif yağlanmış avuçlarınız arasında yuvarlayarak oval şekil veriniz ve uçlarından işaret parmağınızı batırıp burgulayarak genişletiniz. Sonra oyulan kısımlarına kıyma doldurup ağızlarını muntazam kapatarak un serpilmiş bir tepsiye sıra ile koyunuz. Bir miktar un da üzerlerine serpiniz.
Yemek vaktinden 15-20 dakika önce : Yumurtaları bir kaba kırınız, bir çatalla akı sarısı karışacak kadar çarpınız. Sonra köfteleri yumurtaya bulayıp kızdırılmış zeytinyağına atarak kızartınız. Kızaran köfteleri kâğıt yayılmış bir tepsiye çıkarınız. Tabağa aldığınız zaman maydanoz dallarıyla süsleyiniz.
NOT : Köfteyi kızartırken dağılmaması için yağda fazla tutmayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ