Kadınlar Sitesi

Midye Dolması

Malzemeler:
*50-55 Tane iri, siyah midye
*1/2 Bardak yarım sert beyaz şarap

Hazırlanması
Zeytinyağlı dolma içini reçetesindeki malzeme, ile limon koymadan, hazırlayınız.
Midyeleri bol su içinde bırakarak yosunlarını bıçakla kazıyıp iyice temizleyiniz ve birkaç kere yıkayınız. Sonra düz taraflarından ve birbirinden koparmadan bıçak ucuyla açınız. Daha sonra gene koparmadan birkaç kere açıp kapar gibi yaparak gerginliğini (açılmaması için) gideriniz. İplikçiklerini de keserek temizleyiniz.
Dolmayı alacak büyüklükteki bir tencerenin dibine tam oturmayacak çapta başka bir tencere kapağı yerleştiriniz. Kapağın altına su geçmesi için bir kenarına nane veya maydanoz sapı koyunuz.
Midyeleri hazırlanan içle sıkıca doldurarak kapağın üzerine düzgünce yerleştiriniz. Sonra kenarına biraz tuz koyup 2-2,5 bardak suyu da üzerine dökünüz. Bir kapak da dolmaların üstüne kapatıp, onun üzerine de ağırlık olarak 1-2 temiz taş parçası koyunuz. Tencerenin kapağını örterek orta ısılı ateşe koyunuz. Suyu tamamen buharlaştığı ve dibinden hafifçe yandığı zaman içine şarabı döküp, kapağını birden kapatınız. Birkaç dakika da şarapla kaynattıktan sonra ateşten alarak kapağını açmadan soğumaya bırakınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ