Kadınlar Sitesi

Her şey Sabancı’nın cenazesinde başladı. Yaşar Alptekin nasıl dine döndü?

Her şey Sakıp Sabancı’nın cenazesinde başladı: Yaşar Alptekin nasıl dine döndü?

Bir dönemin profesyonel dansçısı olan, ünlü manken ve oyuncu Yaşar Alptekin, radikal bir karar alıp kendini dine vermişti. Bu kararıyla dikkat çeken Alptekin, bilinmeyen yönlerini anlattı.

80’li yılların ödüllü popüler dansçısı olan, ünlü manken ve oyuncu Yaşar Alptekin Habertürk’ten Aytekin Teker’in sorularını yanıtladı. 20 sene önce aldığı bir kararla hayatını tamamen değiştiren ve o dönem ailesi tarafından psikoloğa bile götürülmek istenen Aytekin, bilinmeyen yönlerini anlattı. Günde 5 vakit namaz kıldığını söyleyen Alptekin, fit olmasını namaza boçlu olduğunu söyledi. İşte o röportajdan bir bölüm…

Yaşar Bey öncelikle nasılsınız?

Şükürler olsun çok iyiyim. 60 yaşımın güzelliğini yaşıyorum.Hala çok fitsiniz bunun sırrı ne?Günde 5 vakit spor (Namaz kılıyorum), 12 ayda 1 ay diyet yapıyorum (Oruç tutuyorum). Gece hayatım (Teheccüd namazı) ve bir de sevgilim var (Allahım).Ekranlardan uzaksınız.

Neler yapıyorsunuz bu dönemde?

‘Paylaş, sevindir’ diye bir yardım kuruluşumuz var. Suriye’ye, Afrika’ya yardımlar götürüyoruz. Oradaki yetim çocukların ihtiyaçlarını karşılıyoruz. İstanbul’un çeşitli bölgelerinde de yardıma muhtaç ailelere destek olmaya çalışıyoruz. Hayatımın bundan sonrasının ve Allah’ın bana vermiş olduğu mal, mülk ve şöhretin zekatını ödüyorum.Radikal bir değişim gerçirdiniz…Karpuzu keserken, ‘tırak’ diye bir sesle bir anda ikiye ayrılır ya, aynı o şekilde. Önceki ve şu dönemki hayatımın ayrımını böyle tasvir edebilirim. ‘Allah ol dedi’ ve oldum. Bir gün televizyonu açtım, görüntüden önce ses geldi: ‘Ünlü iş adamlarımızdan Sakıp Sabancı, Hakk’ın rahmetine kavuştu. Cenaze öğlen saatinde Fatih Camii’nden kaldırılacaktır.’ Bunu duydum, ‘ben bu cenazeye gideceğim’ dedim. Ne abdest almayı, ne namaz kılmayı ne de Fatih Camii’nin nerede olduğunu biliyorum. Bırak ailemi sülalemde namaz kılan yok. İlk namaza başladığımda beni psikoloğa götürdüler.

Cenaze törenine ne oldu ki?

Kimi insanlar saatine bakıyordu ‘bitse de gitsek’ gibi. Kimi insanlar kartvizit alışverişi yapıyordu. Ünlüler ile fotoğraf çektirmek isteyenler vardı. Orada bir ölü vardı, ama bazı insanların telaşı beni şaşırttı. Düşünsenize o kadar zengin bir insan. Sadece kefeni var, cebi de yok. Sonra namaz kılmak istedim. Yanımdaki arkadaşım ‘dalga geçiyorsun’ dedi. O akşam namaz kılmasını öğrendim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ