Kadınlar Sitesi

İnek Sütüyle Beslenen Çocuklarda Bağırsakların Çalışması

İnek sütüyle beslenen çocuklarda bağırsakların çalışması.

 İnek sütüyle beslenen bebekler, başlangıçta, günde üç-dört kere kaka yaparlar. Zamanla bu sayı ikiye, ya da bire iner. Çocuk normal kilo alıyorsa kakasında da bir anormallik voksa, günde birkaç kere dışarı çıkması önemli değildir.

İnek sütüyle beslenen çocuğun kakası hamur gibi yumuşak ve soluk sarı renktedir. Bazı bebeklerinki ise sümüğümsü bir maddeyle çevrilmiş topaklar halinde çıkar. Bebek normal kilo alıyorsa, keyfi de yerindeyse, bunun

önemi yoktur.

İnek sütüyle beslenen bebeklerde en ziyade görülen sindi­rim bozukluğu şekli, pekliktir. Bu durumu ileHe peklikten söz edeceğim bölümde anlatacağım.
Biberonla beslendiği halde ilk aylarda kakası sulu olan be­bekler pek azdır. Bu durum özellikle çocuğun mamasına şeker karıştırıldığı zaman ortaya çıkar. Böyle bir rahatsızlığı olan be­bek daima dikkat ister. Çünkü ilerde bağırsaklar çocuğa verilme­si gerekli miktarda besini kabul edemez duruma gelebilir. Bu­nunla beraber, çocuk normal şekilde kilo almaya devam ediyor ve keyfi de kaçmıyorsa, doktor kakasının sulu olmasına önem vermez.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ