Kadınlar Sitesi

Seyfi Dursunoğlu’nun miras davasında karar çıktı

‘Huysuz Virjin’ olarak tanınan sanatçı Seyfi Dursunoğlu’nun miras davasında karar çıktı.

 

Dursunoğlu’nun vasiyetine itiraz eden ve iptal davası açan iki yeğenine mahkemeden kötü haber geldi.

17 Temmuz 2020’de 87 yaşında vefat eden ‘Huysuz Virjin’ ismiyle tanınan Seyfi Dursunoğlu 15 milyon TL’yi bulan evini ve bankadaki parasını Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bırakılmasını vasiyet etmişti.

Yeğenleri Erhan Saydam ile Evren Saydam, mirasta hak sahibi olduklarını iddia ederek vasiyetin iptali için dava açmıştı.

RESİMLERİ BÜYÜTMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, bunun üzerine tereke tespit davası açıp, sanatçının noterde vasiyetname hazırlattığı sırada yanında olan 60 yıllık dostu Garabet Baltaoğlu’nu şahit olarak göstermişti.

Erhan Saydam ile Evren Saydam, Garabet Baltaoğlu’nun akli dengesinin yerinde olup olmadığının araştırılmasını talep etmişti.

 

İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi miras davasına son noktayı koydu. Mahkeme, iki yeğenin açtığı vasiyetin iptali davasını reddetti.

Dursunoğlu’nun mirasının hak sahibi Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği oldu.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

“Vasiyetnamesi ile evini ve bankadaki nakit birikimini Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne bağışlayan, değerli bağışçılarımızdan Seyfi Dursunoğlu’nun iki yasal mirasçısı tarafından derneğimize karşı açılan vasiyetnamenin iptali davası, İstanbul Anadolu 14. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi.

 

Eğitimin ve eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasının toplumsal gelişmemizde çok önemli bir payının olduğu bilinciyle yaptığı bağış ile gelecek kuşakların yolunu aydınlatan; Cumhuriyetin kazanımlarına ve çağdaş yaşam değerlerine duyduğu inançla örnek bir sanatçı olan Seyfi Dursunoğlu’nu bir kez daha saygı, sevgi ve özlemle anıyoruz.

Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

CENAZEMİ BİLE KALDIRMAZLAR

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’ne evi ve bankadaki parasını bağışlayan, şahsi eşyalarını yeğeni Güliz Buyrukbilen’e bırakan Seyfi Dursunoğlu, vefatından önce Hürriyet’e verdiği röportajda vasiyetiyle ilgili şunları söylemişti: “Doktora gittim, akli dengemin yerinde olduğuna dair rapor çıkardım. Noter huzurunda da vasiyetimi yaptım. Yeğenlerim var, hem de 9 tane. ‘Onu ben alayım, bunu sen al’ diye birbirlerine gireceklerine en iyisi hepsini derneğe bağışlamak. Zaten cenazemi bile kaldıramazlar.”

 

KOAH hastası olan Seyfi Dursunoğlu, zatürre tedavisi sırasında hayatını kaybetmişti.

Seyfi Dursunoğlu, karakteri Huysuz Virjin’le özdeşleşen tüm sahne kıyafetleri ve aksesuarları ise muhafaza edilip sergilenmesi için Türker İnanoğlu Vakfı’na emanet etti.

Seyfi Dursunoğlu, 1970’den 2000’li yılların başına kadar Huysuz Virjin tiplemesiyle televizyonlarda yer aldı. Kanto geleneğinin gereği olarak abartılı makyaj ve abiyeler giyip sahnelerde izleyenlere keyifli anlar yaşattı, bol neşeli programlara imzasını attı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ