Kadınlar Sitesi

Çorbalar Hakkında

ÇORBALAR
Çorbalar sofrada ilk olarak ikram edilirler.
Genellikle kışın öğle ve akşam mönülerinde; yazın ise, yalnız akşam yemeklerinde verilmesi uygun olur.
Bunun dışında bölgesel özellikler ve koşullar nedeniyle, kahvaltı yerine sabahları da çorba verilmektedir.
Çorbalar genellikle su miktarı yüksek, kalori değeri düşük yiyecekler olmakla birlikte, içine konan maddelere göre besleyici değeri değişir.

Et suyu, yaş ve kuru sebze, süt, yumurta çorbaların besleyici değerini artırır. Sindirimi kolay oluşu nedeniyle, hastalar için de uygun bir yiyecektir.
Çorbaların lezzetli ve besleyici değerinin yüksek olması için, yukarda da belirtildiği üzere et veya tavuk suyuyla pişirilmesi gerekir. Et suyu bütün çorbaların esasını oluşturur. Ancak, bunların besleyici değeri yüksek, lezzetli ve ekonomik olarak hazırlanmasında, kullanılacak su, et veya kemik miktarını bilmek gerekir.

Çorbaları pişirme tekniklerine göre şöyle ayırabiliriz.
Taneli Çorbalar Unlu Çorbalar Ezme Çorbalar
— Pirinç     — Düğün         — K. Mercimek
— Şehriye  — Şafak           — Sebze
— Sebze     — Yoğurt vb. — Patates vb.
— Mercimek vb.

TANELİ ÇORBALAR :
Bir tencerede kaynayan ölçülü et, tavuk suyu veya sade suya pirinç, şehriye, mercimek katılarak veya mevsime uygun çeşitli sebzelerin doğranarak pişirilmesiyle elde edilen çorbalara taneli çorbalar denir.

UNLU ÇORBALAR :
Miyaneli ve çiğden olmak üzere iki türde yapılabilir,
a) Ölçülü yağ ile un bir tencerede 1-2 dakika pembeleştirilmeden kavrularak miyane hazırlanır. Buna; Et, tavuk suyu veya sade su ilâvesiyle yapılan çorbalara (miyaneli) unlu çorbalar denir.

b) Porselen bir kapta un, yumurta sarısı ve limon suyu iyice karıştırılır, hafif sulandırılır. Tencerede kaynamakta olan ölçülü et, tavuk veya sade suya ilâvesiyle de çiğden unlu çorba hazırlanmış olur.
NOT : Çorba çeşidine göre limon yerme yoğurt konur.
EZME ÇORBALAR :
Et, tavuk suyu veya sade su içinde, çeşitli sebzeler ile yeşil, kırmızı mercimek, pirinç gibi besin maddelerinin ezilinceye kadar pişirilerek, püre makinesi veya süzgeçten geçirilmesiyle yapılan çorbalara «ezme çorbalar» denir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ