Kadınlar Sitesi

Bebek beslenmesi

0 – 1 Yaş Grubu Bebeklerin Beslenmesi

Bebeklerin doğumundan sonraki bütün hayatını etkileyecek olan beslenme düzeni özellikle 0-1 yaş aralığındaki beslenme düzenine göre şekillenir. Bu yaş aralığı bebeklerin gerek bedensel gerek ruhsal gerek zihinsel gelişimi açısından son derece kritik bir dönemdir.

0 – 6 aylık bebeklerin, yalnızca anne sütü içerek beslenmelerine doğal beslenme adı verilmektedir. Bebek 6 ayını tamamladığında yalnızca anne sütü yeterli gelmemeye başlar. Bu sebeple biraz daha katı besinler takviyesi edilebilir. 6 aydan sonra bebeğe takviye besinler verilmesinin bir sebebi de, bebeği yeni gıdalara alıştırma amacıdır. 9. ve 12. aylarda ise artık takviye amaçlı bu besinler bebeğin yemek menüsündeki daimi yerini alır.

Bebeğe Ek Besinler Nasıl Verilmelidir?

Bebeğe ek besinleri verme zamanı geldiğinde her gün miktarı artırarak verilmesi gerekir. Yani ilk günden itibaren besinler tek tek ve azar azar verilerek, günler ilerledikçe yine tek tek ancak miktarı zamanın ilerleyişine orantılı olarak artırılarak verilebilir.

İlk başta verilecek ek gıdalar arasında elma suyu, şeftali suyu, yoğurt, elma püresi, şeftali püresi yerini alır. Bu besinleri çay kaşığı ile teker teker yavaş yavaş az az vermelisiniz.

Tamamlayıcı Besinlere Alıştırma

Tamamlayıcı besinler verileceği zaman bebeğin bunlara hazır olup olmadığı belirlenmelidir. Bebeğe ek besinleri verirken dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır:

  • Bir gün içinde bebeğinize birden fazla çeşit ve miktarda ek besin vermeyin
  • Her yeni bir besini bebeğinize verirken ilk kaşık mutlaka çay kaşığı kadar az olsun
  • Verilen ek besin miktarını ilerleyen zaman içersinde artırırın
  • İlk kez verilecek olan ek besini bebeğiniz açken verin
  • Bebeğiniz yeni verdiğiniz ek besinin tadını beğenmez ise yada kusma-ishal gibi sorunlar yaşarsa bu ek besine birkaç gün ara verin
  • Çay, kahve, gazlı içecek, hazır çorba gibi sıvıları kesinlikle bebeğinizden uzak tutmanız gerekir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ