Kadınlar Sitesi

Bebeği Yatakta Kendi Kendine Oyalanmaya Alıştırın.

Bebeği yatakta kendi kendine oyalanmaya alıştırın. Bebek altı aylık olunca, sabahları saat altıdan hatta beşten önce uyanmaya başlar. Annesi de hemen başucuna koşup, çocuğun yeniden uyumasına, ya da bir süre kendi kendine oyalanmasına engel olur. Böyle alıştırılan bebeklerin anneleri, çocuk üç yaşına geldiği zaman bile sabah çok” erken saatlerde onunla beraber uyanmak torunda kalmaktadır.

Sabahları erken kalkmak istemiyorsanız, çocuğunuzu bir çalar saat gibi kullanmayın. Sabahleyin bebek uyandıktan beş dakika sonra yanına gidin ve sonraki sabahlar bu süreyi beşeı dakika daha uzatın. Bebek her günkü vaktinden önce uyanırsa biraz sonra her halde tekrar uyuyacaktır. Çocuk uyandıktan son­ra yanında bir süre kimseyi görmemeye alışırsa uyanıp tekrar uyuduğunu farketmezsiniz bile. Tekrar uyumasa da her gün da­ha fazla süre yalnız başına oyalanmasını öğrenir. Bebek ağlar ağlamaz yanına koşmayın. Bekleyin biraz; belki susar. Fakat iyice haykırmaya başlayınca yanına gidersiniz. Bununla beraber birkaç gün içinde bağırıp çağırmadan beklemesini de öğrene­cektir.
 Altı aylık bebek

artık anne babasının odasında yatırılmamalıdır

. Çocuk doğar doğmaz, anne-babasından ayrı bir oda­da yatabilir. Fakat çocuğun odası, sesinin duyulamayacağı ka­dar uzakta olmamalıdır. Eğer başlangıçta anne-babanın odasın­da yatıyorsa, altı aylık olunca, başka bir odaya geçirilmesinin zamanı gelmiş demektir. Altı aylık bir bebek, birtakım güçlükle­ri kendi başına halledecek duruma gelmiştir; ayrıca bulunduğu yer hakkında kesin bir fikir sahibi olmamıştır. Bu bakımdan altı ay, bebeği anne-babanın odasından çıkarmak için en uygun za­man sayılır. Bir yaşına gelmiş bir çocuğu, hâlâ anne babasının odasında yatırmak hatalı bir davranıştır. Bir yaşına gelmiş ya da bu yaşı geçmiş çocuk birtakım alışkanlıklar edinmiş olur. O zamana kadar yattığından başka bir yerde yatmak huzurunu ka­çırabilir. Çocuk büyüdükçe onu yeni bir atmosfere alıştırmanın zor olacağını unutmayın.

Küçük bir çocuk anne-babanın cinsel davranışlarını görme­melidir. Anlamını kavrayamadığı bu davranışlar çocuğu ürkütür ve sinirlendirir. Anne-babalar çocuğun uyumasını beklemenin ye­terli olduğunu sanırlar, oysa çocuk psikiyatrisi uzmanları uyu­muş gibi görünen çocukların yatak sahnelerine şahit olduklarını tespit etmişlerdir.
Evleri küçük olduğu için her çocuğa ayrı bir oda veremeyen anne babaların bu yüzden üzülmeleri gerekmez. Başkalarıyle ay­nı odada yatan çocukların rahatsız olmaları

ya da bağımlı yetiş­meleri tehlikesi pek fazla değildir.

Çocuklar daha büyüdükleri zaman hepsine ayrı bir oda ver­mek elbet en iyi şekildir. Böylece çocuklar, kendi eşyalarına da­ha rahat sahip olur ve canları istediği zaman yalnız kalma ola­nağını bulurlar. İki küçük çocuğu aynı odada yatırmanın sakın­cası ise, her birinin ayrı ayrı saatlerde uyanıp birbirlerini de uyandırmalarındandır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ