Kadınlar Sitesi

Adet Geciktirici İlaçların Yan Etkileri Zararları Nelerdir?

Bayanlar çok özel günlerinde,çok özel bir toplantı zamanında yada tatil öncesi gibi bazı durumlarda adet gününü değiştirme gereği duyabilirler.Bu tür adet geciktirici ilaçlar gereğine uygun kullanılır  ve  sık kullanılmazsa bir sorun oluşturmaz.Yılda bir veya iki kez  den fazla kulanılmamalıdır.

Progesteron içeren bu tür ilaçlar ödem ,su tutulması gibi sorunlar oluşturabilir.

Özellikle obezler,  sigara kullanımı olan bayanlar,doğum kontrol ilaçlarını kullananlar, karaciğer fonksiyon bozuklukları problemleri olanlar bu tür ilaçları kullanmamalıdır.Kesinlikle bu tür ilaçlar sık kullanılmamalıdır.

Bu tür progesteron içeren ilaçlar çok kısa süre ve çok nadir  kullanıldığı için ciddi bir yan etki görülmez.İlaç kullanıldığı sırada ödem, su tutulması, baş ağrısı,sinirlilik ve ajitasyon gibi olası yan etkiler yaşanabilir.Kısa süreli kullanım sonrası regl dönemi sonucu bu yan etkiler ortadan kalkar.

Ancak ilaç kulanımı sırasında bu tür şikayetler ileri safhada ise ve aşırı kilo artışı var ise doktor kontrolunde olmakta fayda vardır.

Doğum  kontrol hapı kullanan bir kadın 21 günlük  ilaç kullanımının bitimi sonrası  gelicek regl döneminde gününü değiştirmek mecburiyeti varsa   hiç ara vermeden 22. günde yeni  kutuya devam edebilir.ayrıca bir progesteron içerikli ilaç almasına gerek yoktur.(Doğum kontrol ilaçlarında ostrojen ve progesteron kombinasyonu vardır.) gecikme istenen süre kadar devam etmelidir kullandığı doğum kontrol hapına.Adet görmek istediği  günden üç gün önce ilacı kesmelidir.

Sonraki dönem beşlangıç için yeni bir kutu almalıdır. Kalan yarım kutu  kullanımda bir karmaşıklık yaratmaması amacı ile atılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ